Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai3 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (3 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 3

DĖL LIETUVOS DIDŽIOSIOS KUNIGAIKŠTYSTĖS CIVILIZACIJOS POBŪDŽIO

PRAESCRIPTUM

BUMBLAUSKAS ALFREDAS

1. Praescriptum

Straipsnis turi savo istoriją. Jis buvo parengtas pagal pranešimą, skaitytą 1994 m. liepos 16 d. Krokuvoje Jogailos universitete Vidurio ir Rytų Europos jaunimo seimelyje, kurio svarstymo tema: „Lenkijos kaimynų santykis su bendru abiejų tautų respublikos palikimu”. Toks jis buvo išspausdintas „Kultūros baruose” (1994 m. Nr. 10. P. 63-70) ir susilaukė rezonanso. Pirmiausia straipsnio idėjos buvo svarstytos Lietuvos TV laidoje „Būtovės slėpiniai” su žymiais lenkų istorikais - prof. A. Gieysztoru, prof. J. Bardachu ir prof. H. Wisneriu, atvykusiais į Vilniaus universiteto 415-os metų sukakties proga surengtą mokslinę konferenciją. 1994 m. lapkričio 28 d. straipsnis svarstytas Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Senosios lietuvių literatūros seminare (diskusijos medžiagą ketina spausdinti „Kultūros barai”) ir visos Lenkijos Lietuvos mylėtojų klubo (Ogólnopolski klub miłosników Litwy) seminare Varšuvos universitete 1995 m. sausio 27 d. Straipsnio idėjos nuolat buvo svarstomos Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto magistriniame doktorantiniame seminare „Istoriografijos paradigmos”. Po visų svarstymų prieita prie išvados:

  1. Per mažai dėmesio kreipiau į tarpukario Lenkijos, ypač Vilniaus istorikų koncepcijas.
  2. Neįžvelgiau permainų, vykstančių šiuolaikinėje lenkų istoriografijoje.

Atsižvelgdamas į šiuos svarstymus, koregavau ir pildžiau tekstą publikacijai Lenkijoje (Lithuania: Kwartalnik, poświęcony problemom Europy Środkowo-Wschodniej. 1995.1(14)).

Deja, nebuvo nei vietos, nei laiko šį tekstą koreguoti taip, kaip norėjau. Dabar „Lietuvos istorijos studijose” spausdinamas tekstas kol kas išsamiausias. Manau, jog tai nepaskutinis variantas, nes priešingai nei istoristai, manau, kad nereikia verkti keičiant pažiūras. Viską moksle, ypač jo teorijoje, laikau dialogu.

9

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus