Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai10 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (10 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 10
Kokiomis socialinio gyvenimo sferomis remdamasi Rusijos bajorija stengėsi išlaikyti savo politinę įtaką XIX a. antrojoje pusėje? Koks buvo svarbiausias Rusijos bajorijos politinis siekis po 1861 m. baudžiavos panaikinimo?

Chronologiškai straipsnis apsiriboja laikotarpiu nuo 1861 iki 1904 m. Tačiau Rusijos imperijos bajorijos politiniam transformavimuisi ne mažiau svarbus yra vėlesnis laikmetis – 1905–1917 m., kai bajorus kaip luomą reprezentavo politinė „Suvienytos bajorijos“ organizacija. Bet šis klausimas yra labai platus, todėl jį nagrinėti šiame straipsnyje atsisakėme.

 

1. Rusų bajorija – istoriografijos objektas

Rusijos aukštuomenė istoriografijos objektu tapo jau XIX a., tačiau, savaime suprantama, rimtesnė mokslinė analizė buvo skirta chronologiškai ankstesniam Rusijos istorijos periodui. Tie, kurie stengėsi kažką pasakyti apie savo laiko aukštuomenę, darė tai daugiau kaip liudininkai, publicistai, pagaliau politologai, o ne istorikai. Bet koks poreforminės bajorijos vertinimas neperžengė subjektyvumo ribų, todėl kalbėti apie rimtą mokslinę šio laikotarpio analizę negalima1.

Taip jau susiklostė aplinkybės, kad Rusijos aukštuomenės istoriją pradėjo tyrinėti tarybiniai istorikai, dažnai turėdami tikslą neigiamai vaizduoti bajorijos vaidmenį XIX a. antrosios pusės–XX a. pradžios Rusijos istorijoje. Tačiau tai nereiškia, kad dabartinė istoriografija turi atmesti, kaip neobjektyvius ir neteisingus, tarybinės istoriografijos darbus. Turime konstatuoti faktą, kad tarybinės istoriografijos laimėjimai, pirmiausia faktografijos prasme, buvo pakankamai svarūs ir reikšmingi, o kai kurie darbai iki šiol turi išliekamąją vertę, jais naudojasi mūsų laikų tyrinėtojai.

Tarybinė istoriografija bajorijos istoriją pradėjo tyrinėti gana vėlai. Nei V. Lenino, nei J. Stalino laikai tam nesudarė palankių galimybių. XIX a. buvo suvokiamas kaip revoliucinių judėjimų laikotarpis. Padėtis pradėjo keistis šeštojo dešimtmečio pabaigoje, kai bendra atmosfera TSRS sušvelnėjo. Tarybinė istoriografija, kaip ir buvo galima tikėtis, pradėjo domėtis pirmiausia Rusijos bajorijos ekonomine ir socialine istorija2.

Persilaužimo laikotarpiu tapo aštuntasis dešimtmetis, kai istorikai pradėjo tyrinėti aukštuomenės luomo politinę istoriją. Ir čia rimčiausių laimėjimų pasiekė TSRS Mokslų akademijos Istorijos instituto Leningrado skyriaus istorikai. Manytume, kad galima kalbėti apie atskirą „Leningrado mokyklą“, kuri tyrinėjo Rusijos istoriją nuo 1861 iki 1917 m. Žymiausi mokyklos atstovai buvo J. Solovjovas ir V. Djakinas. Pirmasis išleido visą seriją monografijų, skirtų Rusijos patvaldystės ir bajorijos santykiams XIX a. pabaigoje–XX a. pradžioje3.

J. Solovjovo monografijos remiasi gausybe

 

 

_______________________________________________________

1 Iš reikšmingesnių to laikotarpio tyrinėtojų ir publicistų galime paminėti: И. Д. Кашкаров. Дворянское дело. Санкт-Петербург, 1888; А. И. Елишев. Дворянское дело. Москва, 1898; А. Д. Пазухин. Современное состояние России и сословный вопрос. Москва, 1886; Н. П. Семёнов. Наше дворянство. Санкт-Петербург, 1899.

2 А. М. Анфимов. Частновладельческое лесное хозяйство в России в конце XIX–начале XX века // Исторические записки. 1958. Т. 64; А. М. Анфимов. Крупное помещичье хозяйство eвропейской России. Москва, 1969; Л. П. Минарик. Экономическая характеристика крупнейших земельных собственников России конца XIX–начала XX в. Москва, 1971; Н. А. Проскурякова. Размещение и структура дворянского землевладения в eвропейской России в конце XIX–начале XX века // История СССР. 1971, № 1.

3 Ю. Б. Соловьёв. Самодержавие и дворянство в конце XIX века. Ленинград, 1973. Ю. Б. Соловьёв. Самодержавие и дворянство в 1902–1907 г. г. Ленинград, 1981; Ю. Б. Соловьёв. Самодержавие и дворянство в 1907–1914 г. г. Ленинград, 1990.

23

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus