Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai19 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (19 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 19

Latvijos ir Lietuvos istoriografijos paralelės: bandymai bendradarbiauti ir problemos tarpukaryje

Šimkus Robertas

 

Lietuvos ypatingasis archyvas

Gedimino pr. 12, LT-05120 Vilnius

Tel. (8 5) 261 37 38

El. paštas: karlis_giets@hotmail.com

 

 

Kas kaltas, kad mes menkai pažįstame vieni kitus?

Niekas nekaltas. Paprasčiausiai mes buvome įpratę orientuotis į turtingesnes,
stipresnes ar politiškai tuo metu naudingesnes šalis.1

A. Butkus

 

Įvadas

Daug kalbėta apie „baltas dėmes“ Lietuvos istoriografijoje, turint galvoje savos ir gretimų šalių istorijos mokslo tradicijų pažinimą. Kaip vieną iš tokių būtų galima įvardyti Latvijos istoriografiją2. Kyla klausimas – kodėl būtent latviai?

Lietuvoje tiek tarpukario, tiek šiandieninėje istoriografijoje yra rašyta apie lietuvių ir latvių tautų bendrumą: kalbą, papročius, tautosaką, istorinę praeitį, dramatiškus gretimų tautų santykius, tačiau tai tik pavieniai darbai, skirti atskiriems lietuvių ir latvių istorijos epizodams. Antra vertus, kyla klausimas, kodėl nepaisant istoriografijoje akcentuojamo latvių ir lietuvių tautų bendrumo, latviai mums lieka tolimesni nei, pavyzdžiui, lenkai ar rusai3.

Kalbant apie šiandienos istorikų bendradarbiavimą vertėtų prisiminti A. Nikžentaičio straipsnyje Istorijos mokslas išdėstytas mintis. Anot A. Nikžentaičio, pastaraisiais metais Lietuvos istorikų tarptautiniai ryšiai yra sustiprėję, tačiau čia pat pabrėžiamas Lietuvos istorikų tarptautinių ryšių lokalumas: ryšiai su tolimesnių šalių istoriografijomis yra labiau atsitiktinio pobūdžio, dėl to galima konstatuoti tam tikrą Lietuvos istoriografijos regioniškumą4. Tikriausiai

---

1 A. Butkaus kalba Lietuvos ir Latvijos forumo pirmojo suvažiavimo atidarymo proga 2005-09-22. Kaunas. Žr.: http://lv-lt-forum.org/index.php [žiūrėta 2006-04-16].

2 Lenkų ar rusų istoriografija mums nėra svetima, tačiau tebebado akis aktuali, nors gal jau banali tiesa: iš visų gretimų šalių Latvijos istoriografija mums mažiausiai pažįstama – Butkus Z. Romantinė baltofilija Latvijos istoriografijoje // Lietuvos istorijos studijos. t. 4, p. 110.

  3 Be kaimynystės, svarbiausias Latvijos ir Lietuvos bendrumo aspektas yra tautų giminingumas – latviai ir lietuviai – davusios vardą pagrindinėms nacijoms. Šios tautos neretai apibūdinamos vienu – baltų vardu. Žr. Muktupavelas V. Baltų kultūros individualumo išsaugojimas ir atvirumas naujovėms // http://lv-lt-forum.org/index.php [žiūrėta 2006-04-16]

4 Nikžentaitis A. Istorijos mokslas // Lietuvos humanitarinių ir socialinių mokslų plėtros problemos. Vilnius, 2004.

100

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus