Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai18 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (18 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 18

KNYGŲ LENTYNOJE

Keletas pastabų dėl Janinos Varnienės knygos. – Rec.: Trumpas istorijos kursas. Vilnius, 2006. 438 p.

Knygą išleido leidykla „Tiklis“. Ji skirta „moksleiviams, studentams ir visuomenei“. Iš teksto matyti, kad tai yra trumpa pasaulio istorija, nors pavadinime tai neįvardijama. Iš 438 puslapių teksto 35 puslapiai yra skirti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijai. Apie tą įtarpą ir reikėtų pakalbėti. Siaura apimtis labiau įpareigoja autorių siekti didesnio preciziškumo ir tikslingumo. Pagal tematiką ir chronologiją 3 puslapiai skirti lietuvių etnogenezei, 8 – XIII–XIV a. Lietuvos valstybei, 18 – XVI–XVII a. Lietuvos istorijai ir 6 – XVIII amžiui.

1. 183–185 p. rašoma apie lietuvių kilmę. Ji datuojama V–VI a. ir teigiama, kad lietuviai atsirado prie Neries ir aukščiau jos santakos su Šventąja.

Šiuolaikinis mokslas (lituanistai, archeologai, antropologai) įžvelgia lietuvių pradžią artimesnę vakariniams baltams – prūsams ir jotvingiams. Lietuvių gyvenamasis plotas prasideda pietinių baltų dalyje. Šiaurėje buvę vėlesni gyventojai.

2. Dėl Lietuvos krikšto, p. 196.

Istorinėje literatūroje jau pradėta diskutuoti, ar 1387 m. buvęs Lietuvos, ar tik lietuvių krikštas. Bet ne apie tai. Tos diskusijos autorė galėjo ir nežinoti. Ji, veikiama sovietinės istoriografijos, Lietuvos krikštą pavaizdavo kaip luominių privilegijų suteikimą bajorams, bažnyčiai, Vilniaus miestui.

Šiandien galima pasakyti daugiau: apie Vilniaus vyskupijos ir pirmųjų parapijų įsteigimą, popiežiaus pripažinimą, privalomą visų lietuvių krikštą ir krikšto aplinkybes.

3. Krėvos sutartis 1385 m., p. 195.

Pasak autorės, „tauta nesuvokė turinti valstybę“. Neaišku, kokią tautą autorė turi mintyje.

Lietuviai mokėjo mokesčius valstybei ir privalėjo ginti valstybės sienas. Dar žinomas „visuotinis šaukimas“ į karą. Jei kalbama apie bajorų luominę tautą, tai jos dar nebuvo. Neaišku, kokios 1386 m. „neliko valstybinės institucijos“. Iš 1385 m. sutarties nepaminėtas svarbus Jogailos įsipareigojimas grąžinti Lenkijai jos prarastas žemes. Tiesa, sutarties tekste šios žemės neįvardijamos, bet galima numanyti, apie ką kalbama. O tai buvo viena iš svarbiausių Krėvos sutarties sąlygų.

4. 214 p. rašoma, kad iki Liublino unijos (1569 m.) buvo LDK bajorų suvažiavimai arba seimai. Tai yra diskutuotinas klausimas. Ar galima Ponų Tarybos suvažiavimus, nors dalyvaujant bajorų atstovams, bet be sprendžiamojo balso, vadinti seimais?

5. 218 p. autorė pareiškė, kad „iš esmės Liublino unija buvo tragedija“, suprantama Lietuvai. Nežinia, iš kur paimtas toks pesimistinis teiginys.

Šiuolaikinė mūsų istoriografija Liublino uniją suvokia ir kaip Lietuvos atstovų pastangomis

111

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus