Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai3 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (3 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 3

ŽYDŲ TAUTINĖS AUTONOMIJOS KLAUSIMAS LIETUVOJE 1919-1926 METAIS

VALKAUSKAS RAIMONDAS

Pasibaigus I pasauliniam karui, 1919 m. sausio mėn. pokarinės Europos sutvarkymo klausimams spręsti buvo sušaukta Paryžiaus taikos konferencija. Joje buvo keltas klausimas ir dėl teisinių garantijų suteikimo tautinėms mažumoms naujai susikūrusiose Europos valstybėse. Šiuo atžvilgiu itin ak­tuali buvo žydų problema. Kaip kalbinė, etninė ir religinė mažuma, išbarstyta po visą pasaulį, žydai ypač buvo suinteresuoti tarptautinių garantijų sistemos sukūrimu savo teisėms ginti.

Kaip tarptautinio pripažinimo savo valstybėms sąlygą, specialias konferencijoje parengtas taikos sutartis, numatant garantijas tautinėms mažu­moms, 1919 m. birželio 28 d. pasirašė Lenkija, 1919 m. rugsėjo 10 d. - Čekoslovakija ir Jugoslavija, 1919 m. gruodžio 9 d. - Rumunija, 1920 m. rugpjūčio 10 d. - Graikija. Lenkijos ir Rumunijos sutartyse buvo įtraukti specialūs straipsniai žydams1.

Kaip ir kokiu būdu buvo sprendžiamos Lietuvos žydų, kaip tautinės mažumos, problemos, kokia buvo jų vieta ir svarba savo valstybingumą atkuriančios Lietuvos politiniame gyvenime? Šie klausimai Lietuvos istoriografijoje nėra išsamiau analizuoti. Žydų bendruomeninio gyvenimo, jų politinės, kultūrinės, ekonominės veiklos tarpukario Lietuvoje aspektų randame tik keleto autorių - S. Atamuko, N. Feinbergo, L. Garfunkelio ir M. Riomerio - įvairiu metu lietuvių kalba išleistuose darbuose2.

Nepaisant žydų tautą II pasaulinio karo metais ištikusios tragedijos, žydų ir lietuvių bendrų gyvenimo nepriklausomoje Lietuvoje sąlygų nagrinėjimas yra aktualus ne vien istorine pažintine, bet ir politine praktine prasme. Sio straipsnio tikslas - atskleisti žydų tautinės bei kultūrinės autonomijos formavimo problemas, įvertinti Lietuvos žydų visuomenininkų vietą ir vaidmenį Lietuvos valstybės kūrimo ir jos tarptautinio pripažinimo procese, parodyti lietuvių politinių partijų nuostatų ir politikos Lietuvos žydų siekių atžvilgiu raidą.

Savo tyrinėjime autorius rėmėsi Ministrų kabineto, Užsienio, Žydų reikalų ministerijų, Seimo žydų frakcijos ir kt. fondų archyviniais dokumentais, Steigiamojo bei I-III Seimų stenogramomis, memuarine literatūra, to meto periodinės spaudos publikacijomis.

57

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus