Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai5 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (5 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 5

AR PA­SI­STŪ­MĖ­TA SO­VIE­TI­NĖ­JE IS­TO­RIOG­RA­FI­JO­JE PO HEN­RI­KO ŁOW­MIAŃSKIO "STU­DI­JŲ APIE LIE­TU­VOS VALS­TY­BĖS IR VI­SUO­ME­NĖS GE­NE­ZĘ"

GUDAVIČIUS EDVARDAS

Kalbant apie Lietuvos valstybės susidarymo problematiką, reikia atsižvelgti į jos šaltinių pasiskirstymo ir iš to išplaukiančią istoriografijos raidos specifiką, kurią net drįsčiau pavadinti savotiška moksline konjunktūra.

Apie XIII a. Lietuvos visuomeninius santykius daugiausiai pasako vokiečių šaltiniai1. Tačiau vokiečių istoriografija (skyrusi daug dėmesio prūsams ir latviams) mažai domėjosi tiek jais, tiek šio laikotarpio politine Lietuvos istorija2. Lietuvos valstybės atsiradimo istorija pateko į rusų istoriografijos akiratį, bet vokiečių šaltiniai, ypač aktų medžiaga, kaip tik nesuvaidino lemiamo vaidmens. N. Ustrialovas ir jo rusiškosios valstybės genezės koncepcijos plėtotojai (N. Kojalovičius, I. Kostomarovas, I. Beliajevas, P. Batiuškovas, P. Kukolnikas, D. Zubrickis, D. Ilovaiskis), nors ir priėjo iki minties apie lietuvių ir rusų visuomeninių santykių sintezę, vis dėlto apsiribojo deklaracijomis3. Pozityvizmo4 paveikti V. Antonovičius, N. Daškevičius, P. Briancevas, M. Vladimirskis-Budanovas, F. Leontovičius5, šiek tiek ir P. Golubovskis, P. Ivanovas, V. Danilevičius6 šią santykių sintezės koncepciją (su aiškiu rusišku komponentu) išplėtojo, tačiau labiausiai buvo remiamasi rusų šaltiniais. Tai pasakytina net apie tokį objektyvų autorių kaip M. Liubavskis7.

Lenkų istoriografija panaudojo įvairius šaltinius. Tai galbūt nulėmė didžiulis jų kaupimo darbas, atliktas A. Naruszewicziaus8. Lietuvos požiūriu iš pradžių kiek likęs nuošalyje, konceptualiu pradininku tapo J. Lelevelis. Deja, to meto mokslo lygis, nepaisant solidžios šaltinių bazės ir paties J. Lelevelio kovos prieš legendas9, lėmė daug netikslių vertinimų,

7

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus