Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai19 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (19 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 19

buržuazijos formavimosi, prekybinio kapitalo skverbimosi į gamybą klausimai3. Tačiau žvelgiant į prekybą iš kitų išeities taškų ir kreipiant dėmesį į organizacines formas, prekybos įmonių skaičių ir teritorinį išsidėstymą, prekių apyvartos apimtį4  etc., iškyla kita problema – kaip prekyba keitėsi veikiama industrializacijos proceso Lietuvoje ir už jos ribų ir kaip tie pokyčiai sąlygojo prekybos struktūros reorganizavimą.

Straipsnio objektas apribotas Kauno ir Vilniaus gubernijų etnine lietuvių gyvenama teritorija. Nebus nagrinėjami Klaipėdos krašto ir Mažosios Lietuvos ekonomikos klausimai, kuriems aptarti reikėtų atskiro tyrimo. Tais atvejais, kai nebus galima išskirti prekybos plėtros parametrų vien etninėse lietuvių žemėse (pvz., Vilniaus gubernijos mugių apyvarta), bus pasitelkiami bendri „lietuviškų“ ir „nelietuviškų“ apskričių duomenys.

Straipsnyje panaudoti šaltiniai skirstomi į dvi grupes. Pirmiausia tai Lietuvos valstybės istorijos archyve (toliau – LVIA) saugoma dokumentinė medžiaga: 515 fonde (Vilniaus gubernijos iždo rūmai 1795–1918 m.); 517 fonde (Vilniaus gubernijos mokesčių komisija 1876–1917 m.); 525 fonde (Vilniaus ir Kauno žemdirbystės ir valstybės turtų valdyba); 382 fonde (Vilniaus gubernijos valdybos statybos skyrius). Šiuose fonduose sukaupti duomenys leidžia tirti prekybos raidą etninėje Lietuvos dalyje ir aptarti prekybos įmonių steigimosi klausimus, prekybos tinklo plėtrą, prekybos struktūros pokyčius.

Antrajai šaltinių grupei priskiriamos caro administracijos valdininkų statistinės ataskaitos ir krašto ekonominės raidos ypatybių apibūdinimas, be kurių prekybos raidos tyrimas nebūtų pakankamas. Deja, daugelio jų teikiami duomenys nėra išsamūs ir neleidžia susidaryti visuminio vaizdo. Kiek įvairesnių statistinių duomenų buvo rasta kasmetinėse Vilniaus ir Kauno gubernijų ataskaitose „Ļąģ˙ņķūå źķčęźč Āčėåķńźīé ćóįåšķčč“ ir „Ļąģ˙ņķūå źķčęźč Źīāåķńźīé ćóįåšķčč“. Bet ir čia, nesant griežtai nustatytos statistinių duomenų pateikimo sistemos, medžiaga dažnai nesuvienodinta, yra pertrūkių, o pateikiamos bendros gubernijų ekonominės raidos ypatybės, neišskirtos pagal apskritis, kelia keblumų tyrinėjant Lietuvos etnoteritorinės dalies prekybos raidą ar pokyčius dešimtmečiais.

Straipsnio tikslas – išnagrinėti Kauno ir Vilniaus etninės dalies gubernijų urmo ir mažmeninės prekybos raidą, atsižvelgiant į Vakarų Europos ir Rusijos industrializacijos proceso įtaką. Pasitelkus mugių tinklo pokyčius parodomas prekybos struktūros modernėjimas: tradicinių formų nykimas ir naujų plitimas.

 

1. Prekyba mugėse ir prekių asortimentas

Iki geležinkelio ir fabrikinės gamybos formos atsiradimo mugėms teko svarbus urminės prekybos vaidmuo – čia lankydavosi pirkliai ir supirkėjai, vyko stambios prekybinės operacijos, buvo sudaromos sutartys ir pateikiami užsakymai, – ir pirklio duotas žodis bei rankų paspaudimas atstojo sutarčių pasirašymo formalumus. Taip pat į muges suvažiuodavo ir smulkesni pirkliai, amatininkai bei valstiečiai parduoti savo pagamintą produkciją.

Vilniaus ir Kauno gubernijose itin stambių mugių nebuvo: į vieną reikšmingiausių – Vilniuje vykusią Šv. Jurgio mugę 1849 m. atvežta

--- 

 3 Vėbra R. Lietuvių visuomenė XIX a. antroje pusėje. Vilnius, 1990; Truska L. Lietuvos nežemdirbinės buržuazijos skaičius, tautinė sudėtis ir išsimokslinimas prieš I pasaulinį karą // Lietuvos TSR MAD, A serija, t. 1 (50), 1975, p. 79–91; Tyla A. Lietuvos pramonės buržuazijos formavimosi XIX a. antroje pusėje klausimu // Lietuvos TSR MAD, A serija, 1960, Nr. 2(9).

 4 Tamošaitienė V. Lietuvos vidaus prekyba 1861–1913 m. ir jos formos // Lietuvos TSR MAD, A serija,
t. 2 (55), 1976, p. 27–39.

25

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus