Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai3 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (3 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 3

1925 - 1929 M. TARPTAUTINĖS IR LIETUVOS POLITIKOS KLAUSIMAI

SKAITANT PETRO KLIMO PRANEŠIMUS IŠ PARYŽIAUS

KASPERAVIČIUS ALGIS

Pastaraisiais metais padidėjo susidomėjimas Nepriklausomos Lietuvos istorija, taip pat ir žymių jos politinių veikėjų ir valstybininkų gyvenimu bei veikla. Atsirado galimybė apie juos rašyti ir skelbti jų kūrybinį palikimą. Neliko užmirštas taip pat Petras Klimas (1891 – 1969) Vasario 16 – osios akto signataras, istorikas, publicistas, diplomatas, ilgametis stalininio Gulago kalinys. Išleistos dvi P.Klimo atsiminimų knygos su plačiais istorikų A.Eidinto ir Č.Laurinavičiaus komentarais[i], A.Eidinto komentaras – tai faktiškai trumpa biografinė apybraiža apie P.Klimą. „Tremties archyvo“ serijoje pasirodė Antano Dambrausko atsiminimai, kuriuose daug vietos skirta P.Klimui[ii]. Galima tikėtis, kad Lietuvoje bus išleista ir A.Geručio monografija apie P.Klimą, dabar daugumai skaitytojų mažai prieinama[iii]. Laukia publikacijos Lietuvos bibliotekose ir archyvuose saugomi P.Klimo moksliniai bei publicistiniai darbai ir laiškai.

Svarbus istorinis šaltinis savaime suprantama yra užsienyje, akredituotų diplomatų pranešimai savo vyriausybėms. Tokių pranešimų P.Klimas, septyniolika metų buvęs Lietuvos Respublikos pasiuntiniu iš pradžių Italijoje, o vėliau Prancūzijoje, parašė daugiau kaip tūkstantį. Dauguma jų saugoma Lietuvos valstybiniame archyve. Istorikams jie žinomi, tačiau palyginti mažai panaudoti tyrinėjimams. Tai sąlygojo ligi 1988 m. egzistavusi politinė situacija ir griežta istorijos, kaip ir kitų humanitarinių mokslų, TSKP organizacijos Lietuvoje kontrolė. Tuo tarpu P.Klimo pranešimuose gausu informacijos ir vertinimų, kurie padeda geriau suvokti tuometinė Lietuvos tarptautinę ir vidaus padėtį visos Europos kontekste, atsisakyti senų stereotipų ir išvengti naujų.

Suprantama, diplomatų pranešimuose visada yra daugiau informacijos, dažnai nepasitvirtinančios ar net gandų pobūdžio, negu asmeninės nuomonės. Beje, kaip vėliau matysime, P.Klimas nevengė konfidencialiuose dokumentuose ir savarankiškų vertinimų, kartais prieštaraujančių oficialiai Lietuvos valdžios politikai ir propagandai. Kiekvienos valstybės



[i] Klimas P. Iš mano atsiminimų. V., 1990; Klimas P. Lietuvos diplomatinėje tarnyboje 1919 – 1940 m. V., 1991.

[ii] Dambrauskas A. Viskas praeina. V., 1991.

[iii] Gerutis A. Petras Klimas. Cleveland, 1978.

90

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus