Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai3 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (3 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 3

VILNIUS - ŽYDŲ BUNDO CENTRAS XIX AMŽIAUS PABAIGOJE*

VYŠNIAUSKAS ARŪNAS

XIX amžiaus pabaigoje Vilnius buvo svarbus socialistinių sąjūdžių centras. Čia 1883 m. įvyko „Proletariato" partijos I suvažiavimas. 1893 metais Vilniuje įvyko Lenkijos socialistų partijos I suvažiavimas. 1896 metais Vilniuje įkurta Lietuvos socialdemokratų partija. 1899-1900 metais įkurtos Lenkijos Karalystės ir Lietuvos socialdemokratijos pagrindiniai iniciatoriai buvo pabėgę iš tremties Vilniaus socialdemokratai – Feliksas Dzeržinskis ir Stanislovas Trusevičius. Tai anaiptol dar ne visos Vilniuje ar vilniečių iniciatyva įkurtos socialistinės organizacijos. 1897 metų rugsėjį (senu stiliumi) Vilniuje įvyko žydų socialdemokratų atstovų suvažiavimas, įkūręs Visuotinę žydų darbininkų sąjungą Rusijoje ir Lenkijoje (sutrumpintai - Bundas). Be to, nors RSDDP I suvažiavimas įvyko Minske, tai yra apie 200 km nuo Vilniaus, tačiau jį organizavo daugiausia bundininkai. Iš 9 suvažiavimo delegatų 5 buvo žydai, 3 iš jų – bundininkai iš Vilniaus.

Bundo ir RSDDP įkūrimo procesas buvo taip susipynęs, kad rusų politinė policija dėl šių 2 organizacijų įkūrimo sudarė net vieną bendrą bylą „Delo o RSDRP i Bunde". Ši byla saugoma Maskvoje, buvusiame SSRS centriniame valstybiniame Spalio revoliucijos archyve. Iš viso tuojau po RSDDP I suvažiavimo visoje Rusijos imperijoje buvo suimta apie 500 žmonių. RSDDP CK funkcijas laikinai dar bandė vykdyti Bundo CK, tačiau 1898 m. vasarą buvo suimtas ir pagrindinis Bundo aktyvas. Kiekvieno tokio arešto metu būdavo sudaromos bylos, kurių daug yra išlikusių archyvuose. Tačiau šie vertingi šaltiniai, atspindintys Bundo organizacijų veiklą, istorikų darbuose yra mažai panaudoti. Štai 3-me dešimtmetyje Sovietų Sąjungoje dar pasirodydavo vertingų darbų apie Bundo ir žydų darbininkų judėjimo istoriją, o nuo 4-ojo dešimtmečio šie tyrinėjimai buvo nutraukti represiniu būdu ir gerą pusšimtį metų Sovietų Sąjungoje nebuvo įmanomas bent kiek objektyvesnis Bundo ir žydų darbininkų judėjimo istorijos tyrimas. Savaime suprantama, sovietinio laikotarpio Lietuvoje tokie tyrinėjimai taip pat buvo tabu. Norėčiau tikėti, kad Vilniaus universitete įkurtas Judaikos studijų centras

 

_______________________________________________________

* Straipsnis parašytas autoriaus pranešimo, skaityto mokslinėje konferencijoje „Judaika, žydų civilizacija ir žydų mintis" Vilniuje, 1993 m. kovo 22-26 d., pagrindu.

51

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus