Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai11 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (11 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 11

SLAPTIEJI 1939 METŲ SSRS - VOKIETIJOS SUSITARIMAI IR LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS (NE)ATKŪRIMO VIZIJOS BEI KELIAI (1988 - 1990)

1. SUOKALBIO DEMASKAVIMO PRADŽIA ATGIMIMO IŠVAKARĖSE

ŠEPETYS NERIJUS

Slaptieji SSRS–Vokietijos susitarimų protokolai, nuo pat savo patekimo į viešumą1 Niurnbergo Tribunolo sukeltų aistrų sūkuryje atsidūrę lietuvių išeivijos politinės minties ir istorinės savimonės akiratyje2, ilgai neliko paslaptimi ir toli už geležinės uždangos, okupuotoje Lietuvoje. Rašė apie tai pogrindžio partizanų spauda, daugybę kartų minėjo įvairios Lietuvoje girdimos laisvojo pasaulio radijo stotys. Tiesa, tekstiniu pavidalu protokolai Lietuvoje pasirodė, matyt, tik ėmus plisti savilaidai. Bent nuo 1972 m. čia jie pradėti platinti ir lietuviškai (išversti Vaclovo Sevruko, po metų nuteisto už pogrindinę veiklą)3. Dėl objektyvios nelaisvės patirties ir realistinių siekių bei dėl disidentijos padėties specifikos sovietų–nacių sandėriui čia greitai atiteko itin reikšmingas vaidmuo: pakanka tik prisiminti „pavergtųjų pabaltijiečių“ pareiškimą, priimtą Pakto 40-mečio proga, adresuotą Sovietų Sąjungos, Vakarų ir Rytų Vokietijų, šalių – Atlanto chartijos signatarių vadovams ir JTO generaliniam sekretoriui Kurtui Waldheimui, kur apžvelgiama slaptųjų susitarimų bei neteisėtos inkorporacijos istorija ir adresatų prašoma / reikalaujama paskelbti: „Molotovo–Ribbentropo paktą negaliojantį nuo pasirašymo momento“ ir „panaikinti to pakto pasekmes: išvesti svetimą kariuomenę iš Baltijos valstybių teritorijos“4. Tačiau net ir toks pareiškimas Lietuvoje kiek plačiau buvo galimas patirti pirmiausia vėlgi iš tų pačių laisvųjų radijo stočių...

O štai nelaisvos Lietuvos viešojoje erdvėje slaptieji protokolai iškilo per Lietuvos Laisvės Lygos (toliau LLL) surengtą 48-ųjų pakto metinių paminėjimą Vilniuje, Adomo Mickevičiaus aikštėje, 1987 m. rugpjūčio 23 d. Pagrindinė mitingo kalbėtoja

 

_____________________________________________________

1 Pirmąsyk skelbti 1946 m. gegužės 22 d. laikraštyje „Saint Luis Post Dispatch“.

2 Pirmas visų Vokietijos–SSRS sandėrio dokumentų leidimas: Miglinas S. [sud.]. Lietuva sovietinės agresijos dokumentuose. Memmingen, 1948.

3 Plg. Bagušauskas J. R., Liekis A. Neprisitaikiusių laikysena ir laisvos Lietuvos vizijos // Lietuvos suvereniteto atkūrimas 1988–1991 metais / Ats. red. Č. Bauža. Vilnius: Diemedis, 2001, p. 109.

4 Cit. pagal Nemickas B. Slaptiesiems protokolams analogijos beieškant // Naujoji Viltis. 1981, Nr. 4, p. 3

47

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus