nis vaidmuo priklausė politinėms partijoms, išreiškusioms tam tikrų visuomenės sluoksnių interesus arba bent pretendavusioms į jų atstovavimą. Išliekant Lietuvai išorinių jėgų agresijos pavojui, politinis to meto veikimas buvo leistinas tik toms partijoms, kurios besąlygiškai pripažino ir fiksavo 1919 m. rudenį registravimo dokumentuose lojalumą ir ištikimybę kuriamai nepriklausomos Lietuvos valstybei. Lietuvos komunistų partija išsiskyrė iš kitų to meto partijų savo draudžiamu revoliuciniu, antikonstituciniu veikimu, nulėmusiu jos nelegalią padėtį.
Lietuvos KP susikūrimas 1918 m. rudenį sąlygotas ne tiek vidinio vystymosi, kiek tiesioginio socialistinės revoliucijos Rusijoje ir RKP(b) poveikio. Neatsitiktinai jos pirmame suvažiavime buvo priimta Rusijos KP(b) programa, o tai atspindėjo realų to meto Lietuvos komunistų mentalitetą ir orientaciją2. Įsikūrusi kaip savarankiška partija, LKP iš pat pradžių faktiškai buvo pavaldi RKP(b). Formaliai tai buvo įteisinta 1919 m. kovo mėn. VIII - e RKP(b) suvažiavime — LKP tapo sudėtine RKP(b) dalimi srities organizacijos teisėmis3.
Tad ir 1918 m. pab. — 1919 m. pr. Lietuvos KP formuojama Sovietų valdžia Lietuvoje turėjo nulemti tik formalų jos valstybingumą, išreikštą bendru su RTFSR turiniu ir forma. Dar iki Spalio perversmo bolševikų propagandos deklaruotas tautų apsisprendimo šūkis dabar buvo panaudojamas, pasak tuometinio Sovietų Rusijos tautybių liaudies komisariato vadovo J. Stalino, kaip vienintelis kelias atstatyti Sovietų Rusiją (suprantama, tik carinės imperijos sienose - R. V.), kada jos pakraščiuose plėtėsi revoliucija ir vyko jų socialistinis apsisprendimas4.
Ryšium su tuo, kas pasakyta, atkreiptinas dėmesys į tai, jog tuometinės LKP lyderių sprendimai kardinaliais strategijos klausimais objektyviai nebuvo ir negalėjo būti savarankiški dėl tos priežasties, jog jie buvo pajungti Sovietų Rusijos interesams.
Iki 1917 m. marksistinėje teorijoje randamas pasaulinės socialistinės revoliucijos šūkis nuo 1918 m. pavasario Rusijos KP(b) lyderių buvo iškeliamas kaip skatinimas veikti. Revoliucinių procesų Europoje 1919 m. fone tai jau tapo direktyva visoms tuo metu susikūrusioms ar dar tik besikuriančioms |