Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai3 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (3 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 3

AUKŠTIEJI KURSAI - PIRMOJI NEPRIKLAUSOMOS LIETUVOS AUKŠTOJI MOKYKLA

MANČINSKAS ČESLOVAS

Lietuvos aukštojo mokslo istorijoje reikšmingą vietą užima visuomenės, pirmiausia mokslinės inteligentijos ir ją palaikiusių sluoksnių, nuveikti darbai ugdant aukštąjį mokslą. Jie ypač svarbūs dėl to, kad buvo atlikti labai sunkiais besikuriančiai valstybei ir jos piliečiams laikais, kai net valstybinės valdžios įstaigos, kurių galimybės nepalyginamai didesnės negu piliečių, nepajėgė aprėpti daugelio gyvenimo sričių reikalų, kai dauguma problemų buvo atidedama vėlesniems, geresniems laikams. Kaip tik tuo metu lietuvių mokslinė inteligentija paėmė į savo rankas nacionalinės aukštosios mokyklos steigimo iniciatyvą ir, parodžiusi didžiulį entuziazmą bei atsidavimą, visiškai savarankiškai ėmėsi ją kurti.

Istorinėje literatūroje šis klausimas nėra išsamiau nagrinėtas. Pirmąjį darbą - gana išsamų straipsnį apie Aukštųjų kursų įkūrimą ir jų veiklą -1934 m. paskelbė Lietuviškojoje enciklopedijoje vienas iš jų organizatorių ir vadovų, tuometinis Vytauto Didžiojo universiteto Matematikos ir gamtos fakulteto dekanas prof. Z. Žemaitis1, Taip pat paskelbti jo ir ilgamečio Medicinos fakulteto dekano prof. V. Lašo atsiminimai2. Prisiminimus apie mokymąsi Aukštuosiuose kursuose paskelbė buvęs jų klausytojas, vėliau žymus mokslininkas prof. J. Indriūnas3. Apie Aukštuosius kursus prabėgomis ir bendrais bruožais rašė šio straipsnio autorius4.

Straipsnio tikslas - naudojantis archyvine medžiaga, Aukštųjų kursų veiklą reglamentavusiais įstatymais ir kitais dokumentais, to meto periodine spauda, atsiminimais ir kt, nušviesti Aukštųjų kursų įkūrimą ir jų veiklą 1920-1922 m.

Susikūrus savarankiškai Lietuvos valstybei, buvo būtina organizuoti valdymo aparatą, vystyti ekonomiką, švietimą, kultūrą, dvasinį visuomenės gyvenimą. Reikėjo daug kvalifikuotų specialistų, kurių tuo metu, ypač turinčių aukštąjį išsilavinimą, buvo labai mažai. Dėl Rusijos carizmo vykdytos nacionalinės politikos, savos aukštosios mokyklos nebuvimo beveik ištisą šimtmetį kraštas kultūros atžvilgiu buvo atsilikęs. Pagal oficialius pirmojo visuotinio gyventojų surašymo (1923 m) duomenis, neraštingi gyventojai (nuo 10 metų ir vyresni) sudarė 32,6%, mažaraščiai - 25,18%, o raštingi - 42,18% visų Lietuvos gyventojų5. Deja, per šį gyventojų surašymą

75

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus