Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai6 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (6 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 6

ŠAULIAI NEPRIKLAUSOMYBĖS KOVOSE

JUREVIČIŪTĖ AUŠRA

Aušra Jurevičiūtė,  Audronė Veilentienė

 

Artėjant Lietuvos kariuomenės įkūrimo 80-mečiui, daug rašoma apie Nepriklausomybės kovas. Deja, nėra įvertintas Šaulių sąjungos vaidmuo ginant Lietuvos laisvę. Šiame straipsnyje bandysime apžvelgti kai kuriuos svarbesnius kovų momentus: 1919 m. rugpjūčio 28–29 d. POW sąmokslo likvidavimą, 1919 m. spalis–lapkritis – kovas su bermontininkais, 1920 m. – kovas su lenkais, šaulių būrių veiklą pasienyje 1920–1922 m. ir šaulių indėlį Nepriklausomybės kovose.

Vienintelė monografija apie Šaulių sąjungą – J. Matuso „Šaulių sąjungos istorija“, išleista 1939 m. Autorius pateikė daug istorinių faktų, neanalizuodamas jų, todėl, remiantis šia monografija, negalima daryti išvadų apie Šaulių sąjungos karinės veiklos mastą. Dėl šios priežasties straipsnyje daugiausia naudojama Lietuvos centrinio valstybinio archyvo ir Mato Šalčiaus archyvinė medžiaga, esanti Vytauto Didžiojo karo muziejuje. Nagrinėjant kovas su lenkais, pasinaudota E. Vareikio straipsniu „Lietuvos Šaulių sąjunga Lietuvos ir Lenkijos konflikto metu (1920–1923)“ knygoje „Šauliškumas, tautiškumas ir Lietuvos nepriklausomybė“. Savo straipsnyje V. Vareikis remiasi daugiausia Krašto apsaugos ministerijos fondo medžiaga LCVA. Deja, tie duomenys neleidžia išsamiai atskleisti šaulių vaidmenį kovose. Archyvinė medžiaga apie Šaulių sąjungą išblaškyta įvairių ministerijų ir organizacijų fonduose, dėl to reikia platesnio ir išsamesnio šios temos nagrinėjimo.

Šaulių sąjungos gyvenimas ir jos likimas glaudžiai susiję su nepriklausoma Lietuva.

Sąjunga susikūrė ne jaukiame kabinete – ją suorganizavo ne teoretikai ar politikai – ji atsirado dėl būtinybės gintis nuo priešų. Šaulių sąjungos pagrindinis tikslas – stiprinti ir didinti valstybės gynimo pajėgas. Todėl galima teigti, kad valstybė gimė, augo ir brendo kovose. Išvijus bermontininkus, apsigynus nuo lenkų, šaulių veikla įgavo kitas formas. Tai buvo pasienio apsauga, karinis parengimas, pagalba valdžios struktūroms kovoje su vidaus priešais, propaganda, bei patriotinis-tautinis piliečių auklėjimas.

Pagrindinis Lietuvos priešas 1919 m. pradžioje buvo bolševikai ir demoralizuota vokiečių kariuomenė. Bet tų pačių metų balandžio

62

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus