Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai13 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (13 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 13

Apie disertacijų gynimą Vilniaus universiteto Istorijos fakultete

Disertacija apie žydų padėtį Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje

2004 m. vasario 26 d. Vilniaus universiteto Istorijos fakultete Jurgita Verbickienė apgynė disertaciją „Žydai Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenėje: sugyvenimo aspektai“.

Disertacijos gynime dalyvavo gynimo tarybos nariai doc. dr. Algirdas Jakubčionis (posėdžio pirmininkas), habil. dr. Alvydas Nikžentaitis, doc. dr. Algis Povilas Kasperavičius, dr. Larisa Lempertienė, dr. Vytautas Berenis bei oponentai prof. habil. dr. Edvardas Gudavičius ir habil. dr. Tamara Bairašauskaitė.

Šiais tautinės istoriografijos paradigmos įveikos laikais išgyvename susidomėjimo įvairiomis etninėmis mažumomis, visuomenės marginalinėmis grupėmis bangą, kuri reiškiasi naujais straipsniais ir monografijomis, konferencijomis  ir kolokviumais, steigiamais institutais ir centrais. Daugiaetninė ir daugiakonfesinė Lietuvos istorija yra dėkingas tokių tyrimų objektas, žadinantis skaitančios visuomenės tiek Lietuvoje, tiek užsienyje domėjimąsi. Tokiame fone visiškai netikėtai nuskamba ilgamečio Jurgitos Verbickienės pedagoginio vadovo profesoriaus Stanislovo Lazutkos žodžiai, kad ši disertacija iš esmės yra pirmas mokslinis darbas, kuriame Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) žydų, neabejotinai reikšmingiausios etnosocialinės krašto mažumos, istorija organiškai įtraukiama į Lietuvos valstybės istoriją. Išties ligšiolinė tyrimų tradicija lėmė, kad medievistiniai ir etninių mažumų tyrimai gyveno tarsi atskirus gyvenimus ir atsitiktinai susidurdavo sintetinių istorijos veikalų puslapiuose. Verbickienės disertacija griauna nusistovėjusią tyrimų tradiciją, siūlydama į žydus pažvelgti kaip į vieną iš LDK etnosocialinių grupių. Autorės vartojama „nekrikščionių luomo“ sąvoka yra adekvati luominei LDK visuomenės sąrangai, ši sąvoka padeda struktūrinti gausią disertacijos medžiagą ir atveria perspektyvius tyrimo laukus: žydų, kaip specifinio nekrikščionių socialinio darinio, istorijos tyrimus kitų etnosocialinių bendrijų kontekste.

Pasirinkusi probleminį, o ne chronologinį tyrimo medžiagos dėstymo pobūdį, autorė disertacijos turinį padalijo į penkis pagrindinius skyrius. Pirmajame skyriuje aptariama LDK žydų bendruomenės sandara, antrajame – teisinis ir socialinis statusas, trečiajame – gyvenimas mieste, ketvirtajame – įvaizdis visuomenėje, penktajame – elgsena visuomenėje ir požiūris į ją. Bendrasis darbo objektas yra žydų, kaip LDK visuomenės dalies, istorija ir jų santykiai su krikščioniška visuomenės dauguma. Remiantis sugyvenimo (koegzistencijos) sąvoka, įvairiapusiškai analizuojama žydų ir kitų LDK etninių bei

92

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus