Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai18 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (18 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 18
bės ugdymui, tiksliųjų ir gamtos mokslų istorijai bei laimėjimams niversitete. Antrame plane liko šios aukštosios mokyklos įkūrėjai – Jėzaus draugija – ir jos nuopelnai steigiant ir tvarkant pagrindinį ugdymo, studijų ir mokslo centrą Lietuvoje Todėl Lietuvos ir Lenkijos jėzuitai Vilniaus universiteto įkūrimą paminėjo atskirai. Didžiausias tokio paminėjimo rezultatas, be jokios abejonės, yra Romoje Jėzuitų istorijos instituto išleista Ludwiko Piechniko studija. Pirmieji du tomai, skirti aukštosios mokyklos istorijai nuo 1570 iki 1655 metų, pasirodė 1984, trečiasis tomas – 1987, ketvirtasis – 1990 metais.

Pirmieji Vilniaus universiteto istorikai – Michał’as Baliński’s, Józef’as Bieliński’s, o jiems įkandin ir daugelis vėlesnių tyrinėtojų skundėsi trūkumu šaltinių, leidžiančių atidžiau pažvelgti į studijų organizavimą, dėstytojų atranką, skaitytus kursus. Ludwikas Piechnikas savo studijoje būtent šiems klausimams nušviesti panaudojo gausius Centriniame jėzuitų archyve Romoje saugomus šaltinius, juos papildydamas dokumentais iš Krokuvos archyvų. Tad jo studija pateikė labai daug naujų žinių apie vidinį Vilniaus universiteto gyvenimą, jo profesorius ir studentus.

Būdamas edukacijos istorikas, Piechnikas jėzuitų švietimo ir ugdymo sistemą aptarė bendrame Europos mokyklų ir studijų kontekste. Būtent jo „Vilniaus universiteto istorija“ pirmą kartą Vilniaus universitetą pristatė kaip humanistinę mokyklą, atitinkančią naujausius to meto studijų idealus.

Piechniko darbe pirmą kartą buvo pristatytos ir atsiskleidė iškiliausių XVI a. pabaigos ir XVII a. Vilniaus universiteto profesorių, teologijos, filosofijos ir teisės dėstytojų asmenybės, buvo aptarta Universiteto rektorių veikla. Jo studija buvo papildyta gausiais dokumentais, biogramomis.

Pats Piechnikas vienu savo nuopelnų laikė atskleistą Ispanijos universitetų įtaką filosofijos ir telogijos dėstymui Vilniaus universitete.

Sunku pervertinti Ludwiko Piechniko nuopelnus mūsų dabartiniam ankstyvosios Vilniaus universiteto istorijos įsivaizdavimui. Būtent jo studija perkėlė iki tol lietuviškoje istoriografijoje įsitvirtinusius akcentus, iškeldama XVII a. pirmąją pusę kaip Universiteto klestėjimo, aukščiausio pakilimo laiką.

Be to, Ludwikas Piechnikas savo studijoje ne tik paminėjo, bet ir panaudojo Lietuvos mokslininkų – Konstantino Jablonskio, Jurgio Lebedžio, Romano Plečkaičio – darbus. Lietuviškai Piechnikas nemokėjo, bet jam padėjo tuometinė doktarantė Eugenija Ulčinaitė, Krokuvos Jogailos universitete rengusi darbą apie retorikos dėstymą Vilniaus universitete. Eugenija Ulčinaitė savo pažintį su tėvu Piechniku prisimena labai šviesiai3.  Ludwikas Piechnikas buvo pažįstamas ir su kolega bei broliu vienuolystėje T. Pauliumi Rabikausku, su kuriuo susipažino Romoje, naudojosi jo studijomis, kvietė Rabikauską į jėzuitų surengtą Vilniaus universiteto metinių minėjimą Krokuvoje.

Ludwiko Piechniko studija apie Vilniaus universitetą ir jo veiklos kontekstus iki šiol lieka nepralenkta. Ši studija parodė didžiulį ir Lietuvoje iki šiol dar deramai nesuvoktą jėzuitų įnašą į Lietuvos kultūrą. Turint omenyje, kad pati studija prieinama ir suprantama tik siauram specialistų ratui, gal būtų verta pasvarstyti apie jos vertimą į lietuvių kalbą. Tokiu būdu Vilniaus universitetas pastatytų vertą paminklą bene iškiliausiam savo istorijos tyrinėtojui.

134

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus