Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai9 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (9 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 9

LIETUVOS IR LENKIJOS KONFLIKTO 1918-1920 METAIS KARINIAI ASPEKTAI

ĮVADAS

LESČIUS VYTAUTAS

Įvadas

1918 m. atgavusi nepriklausomybę lietuvių tauta pasuko naujo gyvenimo keliu. Remiantis teise į savarankišką politinį gyvenimą ir atkuriant savąją valstybę, neišvengiamai teko rūpintis tiek valdžios institucijų kūrimu bei jų normaliu funkcionavimu, tiek spręsti sienų su kaimyninėmis šalimis nustatymo klausimus, kad į vieną kamieną būtų sujungtos visos tautos dalys. Tačiau taip jau susiklostė, kad atsikuriančiai Lietuvos valstybei nuo pat pirmųjų dienų teko ne tik diplomatinėmis priemonėmis kovoti dėl savo egzistencijos pripažinimo, bet ir ginklu apginti savo istorines žemes. Lietuvai nedraugiškos kaimyninės šalys (Sovietų Rusija, Lenkija), siekdamos agresyvių tikslų, stengėsi apšmeižti tikruosius mūsų jaunos valstybės siekius, apjuodinti ją kitų pasaulio valstybių ir ypač Tautų Sąjungos akyse. Nepripažindamos savarankiškos Lietuvos valstybės ir nerodydamos noro taikiai spręsti ginčijamus klausimus, jos, nepaskelbusios karo, sparčiai infiltravosi į mūsų šalį, užgrobdamos dideles teritorijas. Neturėdamos kitos išeities, vos pradėjusios kurtis ir visos tautos aktyviai remiamos Lietuvos ginkluotosios pajėgos, įveikdamos didelius sunkumus, iki 1919 m. rugpjūčio pabaigos įstengė išvyti iš krašto rusus bolševikus, o iki tų pačių metų pabaigos – ir rusų monarchistų bei vokiečių organizuotus savanorių dalinius (bermontininkus).

Tačiau Nepriklausomybės kovos tomis pergalėmis nesibaigė. Lietuviams dar teko pakelti itin sunkias diplomatines ir ginkluotas kovas su galingesne kaimynine Lenkija.

Aptariamojo laikotarpio sudėtingi Lietuvos ir Lenkijos santykiai įvairių šalių istorikų jau nemažai tyrinėti. Tačiau jų darbuose iki šiol daugiausia dėmesio skiriama diplomatinei-politinei šios problemos krypčiai. Tuo tarpu tyrinėjimų, skirtų užsitęsusio Lietuvos ir Lenkijos karinio konflikto aspektams apibūdinti, yra nedaug. Šiuo požiūriu dominuoja lenkų istorikų darbai1 . Išskyrus P. Losovskio 1966 m. išleistą monografiją2 , kurioje autorius, pateikdamas

 

1 Wasilewski L. Litwa i Bialorus. Warszawa, 1925; Budecki Z. Stosunki polsko-litewskie po wojnie swiatowej 1918. Warszava, 1928; Waligora B. Zajęcie Wilna przez gen. Želigowskiego // Bellona, t. 36, 1930; Smolenski J. Walki Polsko-Litewskie na Suwalszczyznie we wrzesniu 1920 r. Warszawa, 1938 ir kt.

2 Lossowski P. Stosunki polsko-litewskie w latach 1918–1920. Warszawa, 1966.

33

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus