Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai4 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (4 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 4

DĖL SOCIALINĖS ISTORIJOS LŪŽIŲ LIETUVOJE XIX-XX A.

VYŠNIAUSKAS ARŪNAS

Sovietiniu laikotarpiu esminius Lietuvos socialinės istorijos lūžius bandyta aiškinti remiantis formacijų teorija1, t. y. aiškinti vidinėmis priežastimis. Pavyzdžiui, 1940 metų įvykius bandyta parodyti kaip ankstesnės Lietuvos socialinės raidos rezultatą. Esą brendo kapitalizmo krizė, aštrėjo socialiniai prieštaravimai, kilo darbininkų klasė, bruzdėjo nepatenkinti valstiečiai, susidarė revoliucinė situacija ir pan. Vis dėlto 1940 m. staigūs pasikeitimai, kataklizmai suprantamesni kitame kontekste. Viena valstybė okupavo kitą, aneksuotoje teritorijoje laužė senąją politinę ir socialinę tvarką, primetė savo principus ir prioritetus ir formavo tokią socialinę organizaciją, kuri leido tikėtis geriau integruoti užgrobtas teritorijas. Sovietų imperializmas primetė savo tvarką ir kai kurioms kitoms Europos tautoms ir kartu su sovietinės sistemos eksportu vadinamojo socialistinio lagerio šalyse atsirado struktūrinių panašumų2. Įdomu, kad tose šalyse Maskvos daugiau ar mažiau kontroliuojamo valdymo ideologai ir partinė vadovybė bandė režimą pagrįsti ankstesne istorija. Taip, pavyzdžiui, iš sovietų okupacinės zonos "padarytoje" Vokietijos Demokratinėje Respublikoje E. Honeckeris aiškino, kad VDR išaugusi iš vokiečių tautos pažangiųjų jėgų šimtmečius trukusios kovos3. Švenčiant VDR sukūrimo 30-ąsias metines, buvo oficialiai akcentuojama, kad VDR įkūnija 1525 m. revoliucinių valstiečių Tomo Müntzerio ir Ulricho von Hütteno kovos pastangas, esą VDR valstybinėje ir visuomeninėje tikrovėje atsispindi Lessingo, Goethes, Schillerio, Kanto, Fichtės, Hegelio ir Feuerbacho idealai4.

Kitas labai reikšmingas lūžis, kurį Lietuvoje bandyta paaiškinti ir dar kartais tebeaiškinama vidinėmis socialinės raidos priežastimis: tai baudžiavos panaikinimas XIX amžiuje. Esą Lietuvoje, kaip ir visoje carinėje Rusijoje, pasireiškė baudžiavinio ūkio krizė, formavosi kapitalistiniai santykiai ir tie vidiniai prieštaravimai galų gale nulėmė baudžiavos ir apskritai feodalinės sistemos žlugimą.

Kalbant apie Rusiją, tai konkretūs tyrimai nepatvirtina, kad valstiečių revoliucinio judėjimo kulminacija buvo baudžiavos panaikinimo išvakarėse. Ekonomine prasme baudžiavinis ūkis taip pat dar nebuvo išsėmęs savo galimybių. Dar XIX amžiaus pabaigoje P. Struvė suprato, kad baudžiavinis ūkis didžiausią savo ekonominio efektyvumo lygį carinėje Rusijoje pasiekė kaip tik 1861 m. reformos išvakarėse5. XX amžiuje prie

148

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus