Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai4 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (4 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 4

PALEMONO LEGENDA: ISTORIOGRAFINĖS TEKSTO IŠTAKOS

RAILA ELIGIJUS

Palemono prologas

Visi ligšioliniai autoriai, tyrinėję Palemono legendą, pabrėždavo politines, socialines ir netgi ekonomines legendos sukūrimo aplinkybes. Kitaip tariant, visi uolūs tyrinėtojai kalbėjo apie legendą, tačiau niekas nebandė kalbėti iš pačios legendos. Taigi jau iškyla teksto aiškinimo problema. Sakydamas, jog šią legendą sukūrė gyvas pasaulio liudininkas, konkretus autorius, kuris gyveno, rašė, mylėjo ir mirė, teigiu tezę, jog legenda buvo kuriama pasitelkus į pagalbą neginčijamą autoritetą. Vadinasi, siūlau biblinę legendos aiškinimo paradigmą. Ši mintis kilo dėl paprasčiausio atsitiktinumo. M. Jučas, remdamasis T. Sučickiu, teigė, jog nuo Palemono iki Gedimino nurodyta 14 kartų.1 Tačiau tai niekas kita, kaip biblinio laiko motyvas. Juk Evangelijoje pagal Matą pasakyta: nuo Abraomo iki Dovydo iš viso keturiolika kartų, nuo Dovydo iki ištrėmimo į Babiloną - keturiolika kartų, nuo ištrėmimo j Babiloną iki Kristaus - keturiolika kartų.

Derėtų kalbėti apie mąstymo archetipus. Nojaus arka - tai pasaulinio tvano momentas. Nojus išsigelbėjo su savo trimis sūnumis - Semu, Chamu ir Jafetu - ir apgyvendino atnaujintą žemę. Jie tapo žmonijos protėviais po tvano atsigavusioje žemėje. Palemonas taip pat atkeliavo vandeniu, tik, skirtingai nei Nojus, į laivą pasiima ne paukščius ir žvėris, bet 500 garsių bajorų. Lietuva tampa atnaujinta žeme, o Palemonas ir jo sūnūs - Lietuvos bajorų protėviais. Taip legitimuojama kilmingųjų luomo genealogija. "Dievas laimino Nojų ir jo sūnus ir jiems tarė: "Veiskitės ir dauginkitės ir pripildykite žemę" (Pr. 9, 1). Taip "veisėsi" ir Palemono giminė: "Prie šitų upių - prie Dubysos, prie Nemuno ir prie Jūros - apsigyveno ir ėmė daugintis"2. Senieji bajorų protėviai užpildė Lietuvos žemę.

Legendos autoriui Nemunas tapo Jordano, didžiausios Palestinos upės, prototipu. Nemuno bangas skrodžiantis Palemono laivas - tai kelionės simbolis, perėjimas per gyvenimą ir per mirtį3. Nojus išsigelbsti nuo pasaulio tvano, o Palemonas - nuo tokio pat žiauraus ir negailes-

130

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus