Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai2 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (2 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 2

LIETUVOS DIDŽIOSIOS KUNIGAIKŠTYSTĖS VIDAUS KONSOLIDACIJOS IR "POLITINĖS TAUTOS" FORMAVIMOSI PROBLEMA

TRIMONIENĖ RITA

Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė (LDK) formavosi kaip daugiatautė valstybė, ir tai nebuvo išskirtinis atvejis. Tokį kelią nuėjo dauguma ankstyvojo feodalizmo šalių (Frankų valstybė, Vokietijos imperija ir t. t.). Tačiau XV—XVI a. Europą, įžengusią į brandaus feodalizmo ar netgi kapitalizmo epochą, sudarė daugiausia tautiškai vienalytės valstybės. Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės išskirtinumas buvo ne tiek jos daugiatautiškumas, kiek jos skilimas į dvi dideles dalis: Lietuvą ir gudų žemes1, kurių teritorija buvo daug didesnė už pačią Lietuvą. Dauguma amžininkų, aprašę to meto LDK, kaip tik ir akcentavo šį jos dvilypumą2. LDK kaimynė Lenkijos karalystė taip pat nebuvo vienalytė. Į ją, be Mažosios ir Didžiosios Lenkijų, įėjo ir gudų žemės bei nuo 1527 m. - Mozūrija. Tačiau gudai stačiatikiai sudarė nedidelę karalystės gyventojų dalį, o dauguma šių žemių pareigūnų, aristokratija buvo arba sulenkėjusi? arba ateiviai iš Lenkijos3. Rytinė Lietuvos kaimynė — sparčiai stiprėjanti Rusija, XV a. II-oje pusėje — XVI a. I-oje pusėje didėjo, vienydama apie save rusiškas žemes, kažkada įėjusias į Kijevo Rusios oikumeną.

XV a. II-oje pusėje - XV a. I-ame ketvirtyje LDK susiklostė itin nepalankios išorinės sąlygos. Stiprėjantis Rusijos karinis potencialas pasisuko į Vakarus. Pasienio karai, prasidėję dar valdant Kazimierui Jogailaičiui, 1500 m. peraugo į atvirą karą dėl LDK slaviškų žemių. Jonas III pareiškė pretenzijas į Kijevą4. Kita vertus, Lenkijos valdantys sluoksniai Lietuvos atžvilgiu tebepuoselėjo aneksinius tikslus. Sudarius 1501 m. Melniko aktą, LDK iškilo grėsmė prarasti suverenios valstybės statusą. Vadinasi, LDK, kovodama dėl savo teritorinio vientisumo, su-


1 Straipsnyje gudų žemės įvardijamos dabartinės Baltarusijos ir Ukrainos žemės Šis pavadinimas pasiūlytas ist. m. d. E. Gudavičiaus. Baltarusių ir ukrainiečių tautos susiformavo tik po 1596 m., kada LDK slaviškos žemės buvo padalintos į dvi dalis: viena priklausė Lenkijai, kita - LDK. Šiuo pavadinimu atskiriamos ir rusų žemės, įėjusios į Rusijos sudėtį.

2 Theinet A. Vetera monumentą Polaniae et Lithuaniae gentiumque finitimarum. Romae, 1861. T. 2 (toliau - Theiner A. Vetera monumentą...). S. 227. ir kt.; Герберштейн С. За писки о Московии. М., C. 56.

3 Kutrzeba St. Charakter i wartość unji polsko-litewskiej. Księga pamiętkova ku uczeniu czterechsetnej rocznicy wydania pierwszego statutu Litewskiego. Wiłno, 1933 (toliau - Kutrzeba St, Charakter...). S. 4-6.

4 Koneczny F. Geneza uroszczeń Iwana do Rusi Litewskiej. Wilno, 1926. S. 52.

17

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus