Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai1 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (1 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 1

H. LOVMIANSKIS APIE LIETUVOS VALSTYBĖS SUSIDARYMĄ

ŠABAJEVAITĖ LIDIJA

Vilniaus Stepono Batoro universitete dirbę istorikai tyrinėjo įvairias Lietuvos istorijos problemas. Šie tyrinėjimai užima svarią vietą greta kitų Lenkijos istorikų darbų, bet istoriografijoje minimi rečiau. Todėl ir norėtųsi skaitytojams priminti profesorių H. Lovmianskio, S.Zajončkovskio, K. Chodynickio, S. Koscialkovskio darbus, jų požiūrį į Lietuvos istoriją.

Šiame straipsnyje apžvelgiamos H. Lovmianskio pažiūros į Lietuvos valstybės susidarymą. Autorius, puikus senosios Lietuvos istorijos žinovas, savo studijoje1 plačiai aptaria istorinę literatūrą, analizuoja gausius Prūsijos, Livonijos ir Lietuvos istorinius šaltinius, panaudojo archeologinius, onomastinius, kartografinius duomenis, kurių dalis buvo pirmą kartą įtraukta į istorinę apyvartą.

Pradžioje autorius apžvelgė Pabaltijo fizines ir geografines sąlygas bei jų įtaką krašto apgyvendinimui, apibrėžė baltų genčių ribas bei vidaus sienas tarp atskirų žemių.

Jis apžvelgė visų trijų kraštų gyventojų statistiką, aptarė apgyvendinimo vietas: lauką, sodybą ir jų gyventojų karinę, fiskalinę bei ūkinę organizacijas.

Analizuodamas ūkinį gyvenimą, H. Lovmianskis pirmiausia aptarė medžioklės, žvejybos ir drevinės bitininkystės paplitimą. Jis nesutiko su istorinės literatūros požiūriu apie didelę medžioklės reikšmę ir, remdamasis Ordino bei Lietuvos fiskaline sistema, teigė, kad medžioklė nebuvo pagrindinis pajamų šaltinis — tai tik antraeilė ūkio šaka. XV a. Ordino dokumentuose užfiksuotus atvejus, kai iš pasienio žemaičių reikalaujama činšo už medžioklę, jis vertino ne kaip ūkinį,

o kaip politinį manevrą, nes Ordinas siekė parodyti, kad tos Žemaitijos teritorijos priklauso jam. Ordine ir prie Lietuvos didžiojo kunigaikščio dvaro XV-XVI a. buvo medžioklės

4

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus