Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai15 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (15 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 15

NE­FOR­MA­LŪS KO­RUP­CI­NIAI SAN­TY­KIAI ŠIAN­DIE­NĖ­JE LIE­TU­VO­JE: SAM­PRA­TOS IR PRAK­TI­KOS (BAN­DY­MAI ANA­LI­ZUO­TI BLA­TO RAI­DĄ)

Bran­dišaus­kas Do­na­tas
Donatas Brandišauskas
Doktorantas
Aberdino universiteto (Škotija)
Socialinės antropologijos departamentas
El. paštas: d.brandisauskas@abdn.ac.uk

 

Įvadas

Nors pati korupcijos praktika yra būdinga dar archajinėms valstybėms, tik dabar jai imama suteikti globalią reikšmę. Šiandien tarptautinių organizacijų skelbiama antikorupcija tampa bene vienu iš pagrindinių Vakarų pasaulio moralinių ir ideologinių konceptų1. Kartu tarptautinių organizacijų tyrimai byloja, jog korupcija Lietuvoje yra suvokiama kaip ypač paplitęs reiškinys2. Šie bendri pasauliniai procesai kartu su Europos Sąjungos institucijų inicijuotomis reformomis sąlygojo didėjantį ir Lietuvos politinių bei nevyriausybinių organizacijų, taip pat masinių informacijos priemonių susirūpinimą korupcija. Valstybė skatinama skirti šiam reiškiniui ypatingą dėmesį – steigti naujas institucijas, priimti įstatymus, organizuoti konferencijas bei kurti pilietines antikorupcines iniciatyvas. Išties antikorupcija Lietuvoje šiandien tapo savitu diskursų pasauliu, turinčiu jam vienam būdingų atributų, teorijų bei ritualų ir „gerųjų“ bei „blogųjų“ veikėjų. Šiame kontekste Lietuvos masinėse informacijos priemonėse ir kasdienėse kalbose korupcija prilygsta Evans-Pritchard aprašytam raganavimui tarp azandžių3.

Nepaisant dažno korupcijos sampratų kismo bei diskusijų, ką reiškia šis terminas, akivaizdu, jog korupcija yra sudedamoji socialinė praktika, priklausanti nuo socialinio konteksto ir kultūrinės terpės. Daugelis mokslininkų sutaria, jog šiandienos korupcijos paplitimą Rytų Europoje galima sieti su sovietmečio palikimu. O sovietologų darbai rodo, kad sovietmečiu žodis „korupcija“ buvo išstumtas ne tik iš visuomeninio, bet ir kasdienio vartojimo, o

 ___

 1 Sampson S. Transparency or Conspireancy: Anti Corruptionism and Global.  EASA Conference. Copenhagen, 2002 (pranešimas konferencijoje).

 2 Korupcijos suvokimo tyrimų duomenys kasmet skelbiami Transparency International organizacijos tinklalapyje: www.transparency.org

 3 Evans-Pritchard E. E. Witchcraft, Oracles and Magic Among the Azande. Oxford, 1976.

70

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus