Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai9 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (9 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 9
riami okupantų patikėtiniai, paprastai vokiečiai. Patikėtiniai privalėjo rūpintis turto bei įmonių apsauga, jų valdymu, bet negalėjo turto parduoti, likviduoti ar perleisti. Patikėtiniai buvo tiesiogiai pavaldūs apygardos komisarui, iš kurio gaudavo algas ir kuriam turėjo teikti įmonių pajamų ir išlaidų ataskaitas.

Po kelių okupacijos mėnesių dalį savo ūkinių funkcijų apygardų komisarai perleido vienai po kitos įsisteigusioms ir vis naujai besisteigiančioms vokiškoms bendrovėms, kurioms buvo pavedama perimti savo žinion įvairių ūkio šakų įmones kartu su visu tų įmonių turtu ir jų valdytoju – patikėtiniu5 . Antai skysto kuro prekybos monopolis buvo perduotas bendrovei „Ostland-Öl-Vertriebsgesellschaft“ („Ostlando naftos vartojimo bendrovė“), kurios skyrius Kaune perėmė ir „Lietūkio“ buvusį naftos skyrių6 . Vokiečių bendrovei „Zentralhandelsgesellschaft Ost“ („Rytų centrinė prekybos bendrovė“) buvo perduotos maisto pramonės įmonės – cukraus fabrikai, malūnai, alaus daryklos, skerdyklos ir t. t. Iš viso ji buvo perėmusi apie 300 Lietuvos įmonių, tarp jų akcinę bendrovę „Maistas“. Kartu jos žinioje buvo ir minėtų gaminių didmeninės prekybos organizacija. Vokiečių bendrovei „Ostland-Faser“ („Ostlando pluoštas“) atiteko tekstilės, trikotažo bei medžio apdirbimo gaminių didmeninė prekyba. Vokiečių bendrovė „Deutsche Ein-und Verkaufsgenossenschaft für Generalbezirk Litauen“ („Vokiečių pirkimo–pardavimo bendrovė“) perėmė buvusias valstybines prekybos įstaigas ir vietoje jų steigė krautuves, kurios aptarnavo vokiečių kolonistus ir civilinės administracijos pareigūnus. Jos centras buvo Kaune, o skyriai ir krautuvės – daugumoje Lietuvos apskričių miestų ir net kai kuriuose miesteliuose. Vokiečių bendrovė „Genossenschaftsverband „Ostland“ („Kooperatyvų sąjunga „Ostland“) ketino perimti savo žinion ir senas Lietuvos kooperatines sąjungas – „Lietūkį“ ir „Pienocentrą“; jas okupantai kol kas tik kontroliavo ir buvo paskyrę savo įgaliotinius. Visos minėtos bendrovės buvo pavaldžios Lietuvos generalkomisarui ir Ostlando reichskomisarui7 .

Smulkios mažmeninės prekybos įmonės buvo reprivatizuojamos. Tačiau dauguma jų neatitiko okupantų keliamų reprivatizavimo sąlygų, todėl buvo uždarytos arba perduotos vokiečių kolonistams. Be to, daug prekybos įmonių, kurių savininkai buvo okupantų suimti, nužudyti, išvežti į Vokietiją ar šiaip palikę savo įmones be šeimininkų, buvo uždaryta arba perduota vokiečių bendrovėms, kolonistams ar vietiniams gyventojams. Pradėjus privatizuoti kai kurias mažmeninės prekybos įmones, kūrėsi naujos privačios smulkios įmonės. Dėl to 1942 m. jau buvo gana daug privačių prekybos įmonių. Visame mažmeninės prekybos tinkle privačių įmonių lyginamoji dalis 1942 m. pabaigoje sudarė 55 proc., 1943 m. pabaigoje – 51 proc.8 Kaip matome, okupacijos pabaigoje privačių mažmeninės prekybos įmonių skaičius šiek tiek sumažėjo, tačiau vis vien sudarė daugiau kaip pusę visų mažmeninės prekybos įmonių skaičiaus. Sumažėjimas aiškinamas tuo, kad dalis įmonių pačios užsidarė dėl prekių trūkumo, didelių mokesčių, transporto sunkumų ir kitų priežasčių. Sumažėjo ne tik privačių įmonių, tačiau ir bendras visų mažmeninės prekybos įmonių skaičius. Antai 1940 m. pabaigoje krašte buvo 4930 mažmeninės prekybos įmonių (įskaitant ir viešojo maitinimo įmones)9 , o nacių okupacijos laikotarpiu (1943 m. pabaigoje) Lietuvoje (įskaitant ir 1942 m. balandžio 1 d. prie Lietuvos prijungtas kai kurias Baltarusijos sritis, tačiau, kaip ir 1940 m., be Klaipėdos krašto), pačių okupan –

 

5 Bulavas J. Vokiškųjų fašistų okupacinis Lietuvos valdymas, p. 174–175.

6 Bunkus A. Lietuvos ekonomika…, p. 210.

7 Bulavas J. Vokiškųjų fašistų okupacinis Lietuvos valdymas, p. 175–176.

8 Apskaičiuota remiantis: Statistische Berichte für das Ostland. Riga, 1943, Nr. 11/12, p. 373; 1944, [Nr. 5/6], p. 213.

9 Tarybų Lietuvos dvidešimtmetis: Statistinių duomenų rinkinys. Vilnius, 1960, p. 268–269.

55

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus