Lietuviu English
Jūs esate: PagrindinisŽurnalasArchyvai3 Tomas
Meniu
Žurnalas
  Archyvai
  0 Tomas
  1 Tomas
  2 Tomas
  3 Tomas
  4 Tomas
  5 Tomas
  6 Tomas
  7 Tomas
  8 Tomas
  9 Tomas
  10 Tomas
  11 Tomas
  12 Tomas
  13 Tomas
  14 Tomas
  15 Tomas
  16 Tomas
  17 Tomas
  18 Tomas
  19 Tomas
  20 Tomas
  Redakcija
  Atmena
Specialieji leidiniai
Internetinė žurnalo versija
Kontaktai ir nuorodos
Draugai
Tinklapį kūrė
č4
Girius MERKYS
 
  Archyvai (3 Tomas)  
   
 
ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 3

1917 m. rugsėjo 18 d. Vilniuje vokiečių okupacinės valdžios sutikimu sukviestas Lietuvių konferencijos nutarimuose, greta svarbiausio uždavinio - atkurti Lietuvos valstybę, demokratiniais pagrindais sutvarkytą etnografinėmis sienomis, buvo numatyta garantuoti ir tautines kultūrines teises tautinėms mažumoms3. Konferencijos nutarimams įgyvendinti jos išrinktoje Lietuvos Taryboje nuostatais buvo palikta 5-6 vietos mažumų atstovams. Numatytos ir jų priėmimo į Tarybą sąlygos: remti konferencijos nutarimą dėl nepriklausomos Lietuvos sukūrimo, nedalyvauti antilietuviškoje veikloje irbent suprasti lietuviškai4.

1918 m. vasario 16 d. Tarybai paskelbus Lietuvos nepriklausomybės aktą, Lietuvos tautinės mažumos -žydai, lenkai, rusai, gudai, vokiečiai ir kt. - apsisprendė dalyvauti šalies valstybingumo atkūrimo procese ne iš karto.
Visgi lietuvių ryžtą atkurti nepriklausomą valstybę vietos žydų bendruomenės vadovybė greitai įvertino kaip neišvengiamą faktą. Taip pat laiku buvo suvokta, kad pritarimas lietuvių siekiams ar net įsitraukimas į bendrą valstybės kūrimo darbą leistų ateityje tikėtis iš valdžios paramos žydų tautinei padėčiai gerinti. Mat karo metais 60-yje Lietuvos vietovių buvo sugriauta daugiau kaip 6 tūkst. trobesių5, priklaususių žydams, o įvairi pagalba buvo reikalinga maždaug trečdaliui žydų6. Tokie buvo dauguma 1918 m. pavasarį iš Rusijos į Lietuvą pradėjusių grįžti žydų tremtinių: 1915 m., nepagrįstai apkaltinusi dėl rusų kariuomenės nesėkmių fronte, caro valdžia ištrėmė absoliučią daugumą (apie 160 tūkstančių) šios tautybės žmonių7.

1918 m. gruodžio ll d. Lietuvos Valstybės Tarybos pirmininko A. Voldemaro kvietimu į Valstybės Tarybą kartu su gudų atstovais įėjo ir trys žydų sionistų atstovai, inteligentai - dr. J.Vygodskis, dr. S. Rozenbaumas ir dr. N. Rachmilevičius. Pastarieji du buvo pakviesti į Vyriausybės sudėtį. Šie esminiai poslinkiai valdžios santykiuose su vietos žydais buvo labai reikšmingi kuriamai Lietuvos valstybei, nes žydai tuo metu sudarė daugiau kaip 10% Lietuvos gyventojų. Pažymėtina, jog tuo metu, svarstant tautinių mažumų klausimus, buvo pateikiami skirtingi duomenys (skaičiais ar procentais) apie šių gyventojų skaičių valstybėje. Gana dažnai buvo remiamasi dar 1897 m. carinės valdžios atlikto visuotino imperijos gyventojų surašymo duomenimis8. Tik 1923 m. Lietuvoje įvykusio visuotino gyventojų surašymo duomenimis buvo apskaičiuota ir oficialiai paskelbta, jog žydai Lietuvoje (be Vilniaus krašto) sudaro 7,6% visų gyventojų9.

Žydų tautinių problemų sprendimas, dar 1918 m. pabaigoje Lietuvos Laikinosios vyriausybės nutarimu buvo pavestas ministrui be portfelio J. Vygodskiui, kurį laiką buvo sulėtėjęs. Mat dėl tam tikrų aplinkybių J. Vygodskis buvo likęs lenkų užimtame Vilniuje. Todėl organizacinis darbas

58

‹‹ Rodyti atgal
puslapių
Rodyti toliau ››

 
   
   
2005 - 2006 © c4 dizainas ir programavimas giriaus